رقابت برادران از نوع ادیداس و پوما

دقیقاً 70 سال پیش ، آدولف داسلر برند ورزشی آدیداس را تاسیس کرد – یک سال پس از آنکه برادرش ، رودولف داسلر ، نام تجاری رقیب ، پوما را راه انداخته بود.

این دو برند مشهور جهان را می توانبا شروع یک نزاع خانوادگی افسانه ای به وجود امدند که بدون آن امروز نه پوما و نه آدیداس وجود نداشت.

در اصل ، برادران روی کفش های کتانی دو راهه کار می کردند و در سال 1919 ، این دو

 Gebrüder Dassler را تاسیس کردند ، به طور خلاصه Geda کارخانه کفش سازی آنها در زمان جنگ جهانی دوم به یش میرفت.

با این حال ، GEDAبه طور ناگهانی در سال 1948 به پایان کاری خود رسید – تا به امروز مورخان نسبت به آنچه باعث جدایی برادران داسلر هست را نمیدانند و، گیج هستند. حتی وقتی آدولف و رودولف درگذشتند ، آنها را در انتهای مخالف قبرستان شهر به خاک سپرده شدند.

تاریخچه پوما و آدیداس از این خانه آغاز شد

برادران رودولف و آدولف داسلر اولین کفش های کتانی خود را در اتاق خشکشویی خانه والدینشان در هرزوگنوراچ دوختند. در سال 1927 ، Sportfarbrik Gebrüder Dassler ، به طور خلاصه Geda ، به 12 کارمند افزایش پیدا کرد و برادران مجبور به یافتن مکان دیگری شدند

موفقیت بزرگ آنها در بازیهای المپیک 1936 در برلین بود: ورزشکارانی که آنها مجهز کرده بودند هفت مدال طلا و 5 مدال نقره و برنز دریافت کردند.

مانفرد ولکر مورخ در مصاحبه با Business Insider گفت: “این شرکت احتمالاً از سقف  موفقیت خود عبور می کرد ، اما پس از آن جنگ آغاز شد.

در طول جنگ جهانی دوم ، GEDA به یک کارخانه تولید اسلحه تبدیل شد و در حالی که آدولف در خانه ماند ، رودولف به جنگ اعزام شد.

پس از بازگشت رودولف از جنگ به دنبال یک سال زندان ، تولید کفش دوباره آغاز شد – اما در ژانویه 1948 ، شکافی بین برادران ایجاد شد که تا زمان مرگ آنها باقی بود.

تا به امروز هیچ کس نمی داند که علت اختلاف چیست. حتی نوه های آنها هم نمی دانند ، گرچه نظریه های زیادی وجود دارد.

یک نظریه این است که ، چون رودولف در سال 1945 از جبهه فرار کرده بود و در راه بازگشت دستگیر شد ، آدولف اطلاعاتی را در مورد برادرش به اشغالگران آمریکایی داد تا او را از کار دور کند.

طبق نظریه دیگری ، آدولف به برادرش حسادت می ورزید

. اختلاف بین برادران داسلر فقط کارکنان آنها را تحت تأثیر قرار نداد – بلکه کل شهر را تحت تأثیر قرار داد:

به سختی کسی در هرزوجنوراچ می توانست از اثر مشاجرات خانوادگی نجات پیدا کند.

مورخ ولکر گفت: “در آن زمان ، حداقل یک نفر از هر خانواده در یکی از این دو شرکت استخدام شده بود.”

نبرد برای تسلط بر هرزوجنوراچ حتی به داخل زمین فوتبال کشیده شد :

سرانجام ، در اواسط دهه 1940 رودولف با دست و پنجه نرم کردن رفت و یک فروشگاه رقیب در آن سوی رودخانه تاسیس کرد ، در حالی که آدی در کارخانه اولیه باقی ماند.

 نام شرکت او به آدیداس تغییر پیدا کرد و رودولف در سال 1948 شرکت جدید خودش را به نام Puma به ثبت رساند.

آدیداس به سرعت به یک شرکت بسیار بزرگتر از رقیب خود تبدیل شد. کجای راه را پوما اشتباه رفت؟

یکی از مهمترین شکستهای پوما این بود که رودولف با مربی تیم فوتبال آلمان مشاجره کرد و این باعث شد آدیداس قبل از جام جهانی 1954 افتتاح شود ، جایی که کاملاً بر خلاف همه شرایط ، آلمان غربی برابر مجارستان پیروز شد … آدی داسلر در تمام تصاویر [روزنامه].  همه جا بود و چکمه های مشکی آدیداس با راه راه های ان پای همه ی بازیکنان بود. از آن لحظه آنها نامه هایی از سراسر جهان از افرادی دریافت کردند که می خواهند آدیداس را در کشورهای دیگر بفروشند.

بدون شک ، وقتی آدیداس روی کار آمد ، ورزش یک سرگرمی روزانه نبود. این کار غیرعادی بود و اروپایی ها فقط روی چند ورزش متمرکز شده بودند – به ویژه ژیمناستیک و فوتبال.

امروزه مشارکت در ورزش ها عظیم و بخشی از سبک زندگی جهانی است ،

نیازی به گفتن نیست که ما برای خرید مواد غذایی هم کفش ورزشی می پوشیم. کل تمرینات ورزشی اگر در کارهای روزمره نباشد ، به صورت هفتگی بافته شده است.

 جنبه دیگری که به نظرم حتی جذاب تر می رسد این است که چگونه هورست [پسر آدی] رویدادهای ورزشی را به عنوان یک بستر تبلیغاتی فروخت. او نه فقط پوشاک ورزشی ، بلکه ورزش را فروخت.

وی با فدراسیون های ورزشی و کمیته های المپیک قرارداد بست و در فروش جام جهانی [به عنوان اسپانسر] نقش داشت.

فرانک داسلر ، نوه رودولف داسلر ، تنها کسی هست که در یک زمان رئیس Puma USA بود و اکنون به عنوان رئیس امور حقوقی آدیداس منصوب شده است.

آدیداس، نام اولیه برند نبود. نام اولیه آدیداس بر خلاف تصویر مردم که تولد آن را در سال 1948 می دانند، به سال 1924 برمی گردد. وقتی که داسلر این نام را برگزید: «گبرودر داسلر شوفابریک»

.

چشم انداز پوما اکنون چگونه است؟

کنگره فرانسوی PPR که مالک گوچی است ، اکنون آن را خریداری کرده است.

چندین سال پیش در بازار فروخته می شد و مردم آن را مرده ورده خارج  اعلام کرده بودند و اکنون همان گوچی نامگذاری شده … این تغییر مکان احتمالاً برای چندین سال به دانشجویان MBA آموزش داده می شود.

در سال 2009 ، این دو شرکت اختلافات خود را با یک بازی دوستانه به خاک سپردند

پس از دهه ها درگیری ، این دو شرکت با یک بازی دوستانه در سال 2009 صلح نمادین برقرار کردند.

این بازی که در روز جهانی صلح سازمان ملل برگزار شد ، اولین اقدام مشترک دو  شرکت پس از سالها سکوت بود.

تیم ها به نشانه آشتی با یکدیگر مخلوط شدند – رئیس آدیداس ، هربرت هاینر ، و مدیر عامل پوما ، جوچن زیتس ، نیز شرکت کردند.

اما حتی در طول بازی دوستانه ، این دو برند چیزی برای رقابت باقی نگذاشتند: از پیراهن تا توپ ، همه چیز آرم هر دو شرکت را روی خود داشت.

گرچه آنها ممکن است در زمین دوستانه باشند ، اما بسیار رقیب هستند – حداقل در بازار.

به عنوان یک پرونده تجاری ، مهمترین درسهایی که می توانیم از تاریخ پوما و آدیداس بگیریم چیست؟ چه چیزی آنها را به چنین برند های ماندگاری تبدیل کرد؟

در ابتدای داستان ، همیشه یک محصول عالی وجود دارد. پوما از بدترین سالهای خود نیز جان سالم به در برد زیرا دارای یک کفش های برای فوتبال بود. این دقیقا همان داستان برای آدیداس است؛

این برند فقط محصولات عالی می سازد.

درس جالب دیگر این است که شما به دشمنان بزرگی نیاز دارید. فکر نمی کنید اگر این رقابت با شرکت دیگر تحریک نمی شد ، هیچ یک از شرکت ها در جایگاه امروز خود قرار نمی گرفتند…!

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)