در این جا قرار است داستان اپل را تعریف کنیم.  از روزهای ابتدایی شروع می کنیم ، داستان چگونگی تاسیس اپل ، حرکت از طریق Apple I ، به Apple II ، راه اندازی Macintosh و انقلابی در صنعت DTP … به یک صنعت فناوری پیشرفته.

در اول آوریل 1976 اپل تاسیس شد و این شرکت از 1 آوریل 2017 41 ساله شد

پایه و اساس اپل

تاریخچه شرکت های نوپای مورد علاقه همه داستان های فناوری از یک گاراژ ، سه دوست و شروع بسیار فروتنانه اغاز می شود.

دو فرد استیو جابز و وزنیاک – مشهورترین بنیانگذاران اپل باشند ، اما اگر دوست آنها رونالد وین نبود شاید امروز هیچ آیفون ، آیپد یا آی مک وجود نداشت. جابز او را متقاعد كرد كه 10 درصد سهام شركت را تصاحب كند و در صورت ضربه زدن به او و وز به عنوان داور عمل كند ، اما وین 12 روز بعد از این كار عقب نشینی كرد و فقط 500 دلار از دارایی را كه 40 سال بعد 72 میلیارد دلار ارزش داشت فروخت.

چطور جابز با وز دیدار کرد

جابز و ووز (که استیو وزنیاک است) در سال 1971 توسط یک دوست مشترک ، بیل فرناندز ، معرفی شد و به عنوان یکی از اولین کارمندان اپل شناخته شد. این دو استیو به لطف عشق مشترکشان به فناوری و شوخی با یکدیگر کنار آمدند.

این دو دوست همچنین از دانش فنی خود برای ساخت “جعبه های آبی” استفاده می کردند که امکان برقراری تماس تلفنی از راه دور را به صورت رایگان فراهم می کرد.

جابز و وزنیاک در حالی که جابز در آتاری کار می کرد و وزنیاک در HP مشغول کار بودند ، در بازی Breakout Atari با هم کار کردند – جابز به Woz کمک کرده بود تا به او کمک کند تعداد تراشه های منطقی مورد نیاز را کاهش دهد. جابز موفق شد پاداش خوبی برای کار در Breakout بدست آورد ، که مقدار کمی از آن را به Woz داد.

اولین کامپیوتر اپل

دو استیو با هم در کلوپ رایانه ای Homebrew حضور داشتند. یک گروه سرگرمی رایانه ای که از سال 1975 در پارک منلو پارک کالیفرنیا جمع شده بود. ووز اولین MITS Altair خود را در آنجا دیده بود – که امروز به نظر می رسد چیزی بیشتر از یک جعبه چراغ و صفحه مدار نیست – و از رویکرد ساخت خود MITS الهام گرفته بود ( Altair به عنوان یک کیت آمد) تا چیزی را برای بقیه ما ساده تر کند. این فلسفه همچنان در محصولات درخشان است.

بنابراین ووز اولین کامپیوتر را با صفحه کلید شبیه ماشین تحریر و قابلیت اتصال به تلویزیون عادی به عنوان صفحه نمایش تولید کرد. بعداً اپل I را مسیحیت بزرگ خود قرار داد ، الگو همه رایانه های مدرن بود ، اما وزنیاک سعی در تغییر جهان با آنچه که تولید کرده بود نبود – او فقط می خواست نشان دهد که با منابع اندک چقدر میتوان کار انجام داد.

FILE – An Apple 1 computer for sale at auction is seen in a Monday, June 24, 2013 file photo, at the Computer History Museum in Menlo Park, Calif. The computer sold on Monday, Jully 8, 2013 for $387,750 at a Christie’s online-only auction. The auction house did not disclose the name of the buyer. (AP Photo/Ben Margot, File)

در صحبت با NPR (رادیو عمومی ملی) در سال 2006 ، ووز توضیح داد که “وقتی من این اپل را ساختم ، اولین رایانه ای هست که می گوید کامپیوتر باید شبیه ماشین تحریر باشد – باید دارای صفحه کلید باشد – و دستگاه خروجی یک تلویزیون است ، واقعاً این نبود که به جهانیان نشان دهد [که] این جهتی است که باید به آنجا بروند.

https://www.macworld.co.uk/cmsdata/features/3606104/Jons-and-Woz.jpg

چرا اپل اپل نامگذاری شد

ووز در دسامبر 1984 با مجله Byte صحبت كرد و این ایده را به جابز اعتبار داد.

او هر از گاهی در باغهای بالای اورگان کار می کرد. من فکر کردم که این ممکن است به دلیل وجود سیب در باغ باشد یا شاید فقط ماهیت جذاب آن باشد. شاید این کلمه اتفاقاً برای او رخ داده باشد. در هر صورت ،هر دو سعی کردند نام های بهتری بیاورند اما بعد از ذکر اپل هیچ یک از انها نمی توانستند به چیزی بهتری فکر کنند”

طبق بیوگرافی استیو جابز ، این اسم پس از بازگشت از مزرعه سیب توسط جابز تصور شد. او ظاهرا فکر می کرد که این اسم “سرگرم کننده ، روحیه آور است و ترسناک نیست”.

این نام همچنین احتمالاً با شروع A ، به این معنی بود که به جلوی هر لیست نزدیکتر خواهد بود.

لوگوی اپل

نظریه های دیگری نیز در مورد معنای پشت نام اپل وجود دارد. این ایده که به این دلیل  نامگذاری شد که نیوتن هنگام الهام گرفتن سیلی از درخت و ضربه به سر او الهام گرفته است ، این واقعیت را تأیید می کند که آرم اصلی اپل تصویر نسبتاً پیچیده ای از نیوتن نشسته در زیر درخت بود.

Apple Newton Inspired Logo

بعداً این شرکت با نیش گرفتن از یک طرح اپل برای آرم اپل – یک طراحی بسیار ساده تر را در نظر گرفت. این آرم ها احتمالاً دلیل تئوری های دیگر در مورد معنای نام Apple است ،  برخی اظهار می دارند که آرم اپل با یک قطعه خارج شده از آن نشانه نشانه ای از دانشمند کامپیوتر و رمز شکن Enigma است ، آلن تورینگ ، که خودکشی کرد خوردن سیب تزریق شده سیانور به ان

با این حال ، طبق گفته راب جانوف ، طراح سازنده آرم ، اتصال تورینگ به سادگی “یک افسانه فوق العاده شهری” است.

به همان اندازه الهام گرفته شده از سیب می تواند بیانگر داستان آدم و حوا از عهد عتیق باشد. این ایده که اپل معرف دانش ان است.

: Apple II.

تقریباً به محض اینكه اپل فروش اولین رایانه های خود را آغاز كرد ، وزنیاك از Apple I نقل مکان كرد و شروع به طراحی یك كامپیوتر بسیار پیشرفته كرد: Apple II. وزنیاک نمونه اولیه ای از ماشین جدید را تا اوت 1976 تکمیل کرد

دو استیو در 16 و 17 آوریل 1977 در اولین نمایشگاه کامپیوتر ساحل غربی کامپیوتر Apple II را به مردم ارائه دادند. در اولین روز نمایشگاه ، جابز Apple II را به یک شیمی دان ژاپنی به نام Toshio Mizushima معرفی کرد ، اولین نمایندگی مجاز اپل در ژاپن رونمایی کرد. وزنیاک در شماره ماه مه 1977 در بایت ، درباره طرح Apple II گفت: “برای من ، یک رایانه شخصی باید کوچک ، قابل اعتماد ، استفاده راحت و ارزان باشد.”

اپل2

برای بیش از سه دهه ، اپل عمدتا تولید کننده رایانه های شخصی ، از جمله خطوط Apple II ، Macintosh و Power Mac بود ، اما در دهه 1990 با فروش سنگین و سهم کم بازار روبرو بود. جابز که در سال 1985 از شرکت اخراج شده بود ، پس از خرید شرکت NeXT توسط اپل در سال 1997 به اپل بازگشت.

سال بعد او مدیر عامل موقت شرکت شد ،که بعداً دائمی شد. مشاغل متعاقباً با استفاده از iMac اصلی در سال 1998 ، فلسفه جدیدی را در زمینه محصولات قابل شناسایی و طراحی ساده به وجود آورد.

Apple III

در حالی که اپل II به دلیل Visicalc قبلاً به عنوان یک پلتفرم موفق آماده کسب و کار تاسیس شده بود ، مدیریت محتوا اپل نبود. اپل III برای ایجاد فضای کسب و کار در تلاش برای رقابت با IBM در بازار تجارت و شرکت های بزرگ طراحی شد.

 در حالی که توسعه اپل III در اواخر سال 1978 تحت هدایت وندل ساندر آغاز شد ، این دستگاه متعاقباً توسط کمیته ای به ریاست استیو جابز توسعه یافت. اپل III برای اولین بار در 19 مه 1980 با قیمت خرده فروشی از 4340 دلار تا 7800 دلار اعلام شد و در نوامبر 1980 عرضه شد.

Apple III طرحی نسبتاً محافظه کارانه برای رایانه های آن دوران بود. با این حال ، جابز نمی خواست کامپیوتر فن داشته باشد. بلکه می خواست گرمای تولید شده توسط وسایل الکترونیکی از طریق شاسی دستگاه پخش شود و از فن خنک کننده صرف نظر بشه.

با این وجود ، طراحی فیزیکی کیس برای خنک سازی اجزای داخل آن کافی نبود. با حذف فن از طراحی ، Apple III مستعد گرم شدن بیش از حد بود. این امر باعث شد تراشه های مدار مجتمع از مادربرد جدا شوند. به مشتریانی که با خدمات مشتری اپل تماس گرفته اند گفته شد “رایانه ها را شش اینچ در هوا بلند کنند و سپس رها کنند” ، که باعث می شود آی سی ها در جای خود قرار بگیرند.

هزاران کامپیوتر اپل III تولید شد. در سال 1983 مدل جدیدی برای تلاش برای رفع مشکلات ارائه شد ، اما آسیب از قبل وارد شده بود.

iMac, iBook, and Power Mac G4:

  یکی از اولین اقدامات جابز به عنوان مدیر عامل جدید ، توسعه iMac بود که اپل برای ساخت مجدد وقت صرف کرد. iMac اصلی یک نمایشگر CRT و CPU را در یک بدنه پلاستیکی شفاف و ساده قرار داده است. این خط به یک فروش بزرگ تبدیل شد و هر ساله حدود یک میلیون واحد حرکت می کرد. همچنین به معرفی مجدد اپل به رسانه ها و مردم کمک کرده و از تأکید جدید این شرکت بر طراحی و زیبایی محصولات خودش خبر داد.

همچنین در آن سال ، اپل از iBook ، اولین لپ تاپ مشتری مداری خود رونمایی کرد که اولین مکینتاش بود که از کارت شبکه بی سیم از طریق کارت AirPort اختیاری که براساس استاندارد 802.11b بود ، پشتیبانی می کند. این امر به محبوبیت استفاده از فن آوری LAN بی سیم برای اتصال رایانه ها به شبکه ها کمک کرد.

Ipod :

در اکتبر 2001 ، اپل اولین پخش کننده صوتی دیجیتال قابل حمل iPod خود را معرفی کرد. سپس iPod به عنوان یک دستگاه پخش 5 گیگابایتی قادر به ذخیره حدود 1000 آهنگ بود.

اولین نسخه آیفون در تاریخ 29 ژوئن 2007 در کشورها / بازارهای منتخب در دسترس عموم قرار گرفت. 12 ماه دیگه بود که آیفون 3G در 11 ژوئیه 2008 در دسترس قرار گرفت. اپل آیفون 3GS را در 8 ژوئن 2009 همراه با برنامه هایی برای انتشار آن در ماه های ژوئن ، ژوئیه و آگوست ، از ایالات متحده ، کانادا ، اعلام کرد.

و در کشورهای مهم اروپایی تا 19 ژوئن ادامه یافت. این چرخه تکرار 12 ماهه با ورود مدل آیفون 4 در سال 2010 ادامه یافت ، یک مدل Verizon در فوریه 2011 و یک مدل Sprint در اکتبر 2011 ، اندکی پس از مرگ جابز منتشر شد. .

آیپد اپل در تاریخ 27 ژانویه سال 2010 با دسترسی خرده فروشی در ماه آوریل آغاز به کار کرد و در سراسر سال 2010 به طور سیستماتیک در بازارها رشد کرد. این آیپد در خط تولید اپل iOS جای می گیرد ، که دو برابر اندازه صفحه نمایش یک آیفون بدون توانایی تماس تلفنی است. در حالی که نگرانی های اولیه از تولید این کالا وجود داشت ، نتایج مالی FY2010 که در ژانویه 2011 منتشر شد ، حاوی تفسیر اثر “هاله” معکوس بود ، جایی که فروش iPad منجر به افزایش فروش iMac و MacBooks شد.

در تاریخ 2 مارس 2011 ، اپل از مدل نسل دوم آیپد یعنی آیپد 2 رونمایی کرد. مانند آیپاد تاچ تاچ و آیفون نسل 4 ، آیپد 2 با یک دوربین جلو و همچنین یک دوربین پشتی همراه با سه برنامه های جدیدی که از این ویژگی های جدید استفاده می کنند: دوربین ، FaceTime و Photo Booth.

در 24 آگوست 2011 ، استیو جابز از سمت خود به عنوان مدیر عامل شرکت استعفا داد و تیم کوک جای اون  رو گرفت. در تاریخ 29 اکتبر 2012 ، اپل تغییرات ساختاری را برای افزایش همکاری بین سخت افزار ، نرم افزار و خدمات اعلام کرد.

این شامل عزیمت اسکات فورستال ، مسئول راه اندازی iOS (سیستم عامل iPhone در زمان راه اندازی) بود که کریگ فدریگی به عنوان رئیس تیم های iOS و OS X جایگزین شد. جونی آیو رئیس HI (رابط انسانی) شد ، در حالی که ادی کیو به عنوان رئیس سرویس های آنلاین از جمله Siri و Maps معرفی شد. مهمترین تفاوت کوتاه مدت این تغییر ساختار ، راه اندازی iOS 7 ، اولین نسخه از سیستم عامل بود که از طرحی کاملا متفاوت با نسخه های قبلی خود ، به ریاست جونی آیو ، استفاده می کرد. با طراحی مشابه.

در این مدت ، اپل آیفون 5 را منتشر کرد ، اولین آیفون دارای صفحه نمایش بزرگتر از 3.5 “، iPod Touch 5 ، همچنین دارای صفحه نمایش 4” ، آیفون 5S با فناوری اسکن اثر انگشت به شکل Touch ID ، و آیفون 6 و آیفون 6 پلاس ، با صفحه نمایش 4.7 “و 5.5”. آنها نسل سوم آیپد را با Retina Display و پس از آن iPad (نسل چهارم) را فقط نیمی از سال بعد منتشر کردند.

 iPad Mini در کنار iPad 4 gen معرفی شد و اولین بار بود که دارای صفحه نمایش کوچکتر از 9.7 “بود. پس از آن iPad Mini 2 با Retina Display در سال 2013 ، در کنار iPad Air ، ادامه نسخه اصلی 9.7” بود. طیف وسیعی از iPad ها ، که متعاقباً با iPad Air 2 با Touch ID در سال 2014 دنبال شد.

در 7 سپتامبر 2016 ، اپل آیفون 7 و آیفون 7 پلاس را با دوربین بهبود یافته و پردازنده سریعتر نسبت به نسل قبلی معرفی کرد. آیفون 7 و آیفون 7 پلاس از گزینه ی حافظه داخلی بالایی برخوردار بودند.

 در 27 اکتبر 2016 ، اپل مک بوک پرو 13 و 15 اینچی جدید را با یک تاچ بار مشکی معرفی کرد. در 21 مارس 2017 ، اپل iPad (2017) را معرفی کرد. این جانشین iPad Air 2 است که به پردازنده سریعتر مجهز است و قیمت آن از 329 دلار شروع می شود. اپل همچنین (Product) RED iPhone 7 و iPhone 7 Plus را معرفی کرد.

در 5 ژوئن 2017 ، اپل iOS 11 و همچنین نسخه های جدید macOS ، watchOS و tvOS را اعلام کرد. اپل همچنین نسخه های به روز شده iMac ، MacBook Pro و MacBook را منتشر کرد. اپل همچنین آیپد پرو 10.5 و 12.9 اینچی جدید را منتشر کرد. اپل همچنین بلندگوی Siri مشابه Amazon Echo به نام HomePod را منتشر کرد.

در تاریخ 12 سپتامبر 2017 ، اپل در تئاتر استیو جابز ، اپل آیفون 8 و آیفون 8 پلاس را با ویژگی های بهتر دوربین ، پیشرفت بیشتر در طراحی محصول ، تجربه کاربر ، عملکرد و موارد دیگر معرفی کرد و آیفون X را با فناوری تشخیص چهره و بی سیم معرفی کرد شارژ کردن اپل همچنین تلویزیون 4K Apple TV را با تجربه 4K ، HDR و Dolby Vision و Apple Watch Series 3 ، با پشتیبانی از اتصال تلفن همراه ، با اجرای watchOS 4 ، معرفی کرد.

در تاریخ 12 سپتامبر 2018 ، اپل در تئاتر استیو جابز ، اپل آیفون XS ، آیفون XS مکس و آیفون XR را با سیستم عامل iOS 12 ، با بهبود تشخیص چهره و HDR در نمایشگر و همچنین دوربین های بهتر برای هر 3 تلفن ، معرفی کرد. آنها همچنین از Apple Watch Series 4 ، با اجرای watchOS 5 ، با طراحی کاملاً جدید و نمایشگر بزرگتر و همچنین بسیاری از ویژگی های مرتبط با سلامتی خبر دادند.

  استیو جابز :

  • “اجازه ندهید که نظرات دیگران صدای درونی شما را خفه کند.”
  • “ثروتمندترین مرد گورستان بودن برای من مهم نیست. شب رفتن به رختخواب با گفتن اینکه من کارفوق العاده ای انجام داده ام… این چیزی است که برای من مهم است. ” 
  • “وقت شما محدود است ، پس آن را برای زندگی در زندگی شخص دیگری هدر ندهید.”
0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه

عضویت در خبرنامه

آخرین پست ها و مقالات را در ایمیل خود دریافت کنید

ما قول می دهیم که اسپم ارسال نشود :)